RSS feed for mewithyou
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Edit this entry  
01
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mother

Mother

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kill the Irishman

Kill the Irishman

2011
×
★★
Edit this entry  
23
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Private Property

Private Property

1960
×
★★★
Edit this entry  
06
High Noon

High Noon

1952
×
★★½
Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
30
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Edit this entry  
29
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pushover

Pushover

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
22
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★½
Edit this entry  
21
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
George Stevens: D-Day to Berlin

George Stevens: D-Day to Berlin

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
10
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Grindhouse

American Grindhouse

2010
×
★★★
Edit this entry