Percy has logged 226 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
30
Missing Link

Missing Link

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
08
Article 15

Article 15

2019
×
Edit this entry  
07
Creep

Creep

2014
×
Edit this entry  
02
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
Edit this entry  
18
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
Edit this entry  
09
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
06
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
29
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Plus One

Plus One

2019
×
Edit this entry  
21
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
09
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry