Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
Edit this entry  
08
The Lost Boys of Mercury

The Lost Boys of Mercury

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Posso entrare? An ode to Naples

Posso entrare? An ode to Naples

2023
×
★★
Edit this entry  
07
Squaring the Circle (The Story of Hipgnosis)

Squaring the Circle (The Story of Hipgnosis)

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Echo

The Echo

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
17
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
Edit this entry  
07
Orlando, My Political Biography

Orlando, My Political Biography

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
MURDER and murder

MURDER and murder

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Pink Jacket

The Pink Jacket

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Steakhouse

Steakhouse

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Singing on the Rooftops

Singing on the Rooftops

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shall I Compare You to a Summer's Day?

Shall I Compare You to a Summer's Day?

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Animal

My Animal

2023
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dyke Hard

Dyke Hard

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Pictures of Ghosts

Pictures of Ghosts

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
Edit this entry  
11
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Edit this entry  
04
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Girlfriends and Girlfriends

Girlfriends and Girlfriends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summertime

Summertime

1955
×
Edit this entry  
10
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Edit this entry  
06
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
Edit this entry  
05
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
05
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
05
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
Edit this entry  
05
Arabesque for Kenneth Anger

Arabesque for Kenneth Anger

1961
×
Edit this entry  
05
Bells of Atlantis

Bells of Atlantis

1952
×
Edit this entry  
05
Melodic Inversion

Melodic Inversion

1958
×
Edit this entry  
05
Blue Moses

Blue Moses

1962
×
Edit this entry  
05
The Dead

The Dead

1960
×
Edit this entry  
04
In the Stone House

In the Stone House

2012
×
Edit this entry  
04
New Shores

New Shores

2012
×
Edit this entry  
30
Secret Beyond the Door...

Secret Beyond the Door...

1947
×
Edit this entry  
29
Go Fish

Go Fish

1994
×
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Crush

Crush

2022
×
Edit this entry