RSS feed for Manny Humphrey

Manny Humphrey has logged 50 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry