Sort by

Mia has logged 204 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Edit this entry  
18
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
Edit this entry  
18
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirtbag

Dirtbag

2022
×
Edit this entry  
28
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry