mia has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry