mya has logged 47 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Toy

The Toy

1982
×
½
Edit this entry  
21
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silverado

Silverado

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★½
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry