Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
mya

mya

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for mya
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • mya’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2 2017

    ★★★★ Rewatched by mya 19 May 2022

    entire opening sequence deserved an oscar sorry

  • The Avengers

    The Avengers 2012

    ★★★★ Rewatched by mya 18 May 2022

    steve is so effing annoying in this i want to hold him and cherish him forever and ever

  • Unpregnant

    Unpregnant 2020

    ★★★½ Watched by mya 17 May 2022

    need a spin-off about bob the limo driver ASAP

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★ Watched by mya 17 May 2022

    need auli'i cravalho world takeover STAT.

  • Senior Year

    Senior Year 2022

    ★★★ Watched by mya 16 May 2022

    i’m not going to lie i had a lot of fun

  • The Dark Knight

    The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Rewatched by mya 15 May 2022 3

    proud to officially announce that i can recite this movie by heart now thank you all for your support on this personal journey❤️

  • Batman Begins

    Batman Begins 2005

    ★★★★★ Rewatched by mya 13 May 2022

    i am going to knit bruce a sweater and a little hat and bake him a pie and feed it to him and then tuck him into bed and hug him and keep him safe and love him and protect him forever and ever.

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★★½ Rewatched by mya 13 May 2022

    the way this movie singlehandedly revived the romcom genre

  • Intermission

    Intermission 2003

    ★★★½ Watched by mya 12 May 2022 2

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    irish people are so sexy i wish they were real </3

  • Creep 2

    Creep 2 2017

    ★★★★ Rewatched by mya 09 May 2022 2

    not resting until the third one is released

  • Creep

    Creep 2014

    ★★★★½ Rewatched by mya 04 May 2022

    when this is released as part of the criterion collection then you all will realize.

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair 2021

    ★★★½ Watched by mya 09 May 2022

    never beating the chronically online allegations

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 88

Review Tags

112
  • online
  • first watch 2021
  • thirst watch.
  • netflix
  • first watch 2020
  • disney+
  • hbo max
  • w family
  • first watch 2022
  • prime video
  • w rissa 💒
  • w sydney
  • rented
  • in theaters
  • hulu
  • score 😵
  • made me who i am today
  • brain rot
  • sexy people takeover
  • i love space
  • bluray
  • w bre 🧸
  • w olivia
  • w kasey
  • apple tv
  • sexy people we love you!
  • sobbing
  • very comforting to me
  • w jakob
  • gay
  • w mom
  • i sobbed
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro