Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Honey

Honey

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Edit this entry  
23
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beyond Oblivion

Beyond Oblivion

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Party

The Party

1968
×
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry