noah has logged 229 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flora's Life is No Picnic

Flora's Life is No Picnic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Body Double

Body Double

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Skinny Sister

My Skinny Sister

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mía

Mía

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry