noah has logged 33 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Feast

Feast

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weighting

Weighting

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry