Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Elmo in Grouchland

The Adventures of Elmo in Grouchland

1999
×
Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Gotti

Gotti

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alpha and Omega 2: A Howl-iday Adventure

Alpha and Omega 2: A Howl-iday Adventure

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brian Wilson: Long Promised Road

Brian Wilson: Long Promised Road

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Read the review Edit this entry  
04
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
Mahler

Mahler

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry  
13
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Boys: An American Family

The Beach Boys: An American Family

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry