Jacob has logged 194 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Boys: An American Family

The Beach Boys: An American Family

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
09
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Lynch: Don't Look at Me

David Lynch: Don't Look at Me

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lynch (one)

Lynch (one)

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beach Boys: Wouldn't It Be Nice

The Beach Boys: Wouldn't It Be Nice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mystery of the Seeing Hand

The Mystery of the Seeing Hand

2010
×
Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
I Had Bad Milk in Dehradun

I Had Bad Milk in Dehradun

2017
×
Edit this entry  
16
A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

2017
×
Edit this entry  
12
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
He's All That

He's All That

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Being Dolphin 4D

Being Dolphin 4D

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry