Sort by

Michael has logged 65 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Read the review Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flesh

Flesh

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Étoile

Étoile

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
Read the review Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
Read the review Edit this entry  
15
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano

The Piano

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
Read the review Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
An American Tail

An American Tail

1986
×
Read the review Edit this entry  
12
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
Read prior review Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Phenomena

Phenomena

1985
×
Read prior review Edit this entry  
09
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
Read the review Edit this entry  
08
Orpheus

Orpheus

1950
×
Read the review Edit this entry  
07
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Halloween Safety

Halloween Safety

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
Read the review Edit this entry