Sort by

Michael has logged 307 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chris Rock: Never Scared

Chris Rock: Never Scared

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dane Cook: Troublemaker

Dane Cook: Troublemaker

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Spoils of Babylon

The Spoils of Babylon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Old School

Old School

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nothing to Lose

Nothing to Lose

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Life

Life

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Hateship Loveship

Hateship Loveship

2013
×
★★
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thick as Thieves

Thick as Thieves

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry