Sort by

Michael has logged 702 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
42

42

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Vacation

Vacation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Animal

The Animal

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Denial

Denial

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Trippin'

Trippin'

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fastball

Fastball

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spectral

Spectral

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Feel The Noise

Feel The Noise

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry