Sort by

Michael has logged 787 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twice Upon a Time

Twice Upon a Time

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Accepted

Accepted

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Takers

Takers

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Christmas

This Christmas

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday After Next

Friday After Next

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry