Sort by

Michael has logged 94 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Babe

The Babe

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
21 & Over

21 & Over

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Pest Man Wins

Pest Man Wins

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hula-La-La

Hula-La-La

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tooth Will Out

The Tooth Will Out

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Merry Mavericks

Merry Mavericks

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
New Worlds

New Worlds

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scripted Content

Scripted Content

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emmet's Holiday Party: A LEGO Movie Short

Emmet's Holiday Party: A LEGO Movie Short

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Deepness of the Fry

Deepness of the Fry

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Half-Wits Holiday

Half-Wits Holiday

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Three Loan Wolves

Three Loan Wolves

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monkey Businessmen

Monkey Businessmen

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Who Would You Take to a Deserted Island?

Who Would You Take to a Deserted Island?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Bird in the Head

A Bird in the Head

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Micro-Phonies

Micro-Phonies

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Idiots Deluxe

Idiots Deluxe

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Booby Dupes

Booby Dupes

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Three Pests in a Mess

Three Pests in a Mess

1945
×
★★★★½
Edit this entry