Sort by

Michael has logged 85 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Neapolitan Mouse

Neapolitan Mouse

1954
×
★★★
Edit this entry  
31
Muscle Beach Tom

Muscle Beach Tom

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blast Beat

Blast Beat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mucho Mouse

Mucho Mouse

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Secretariat

Secretariat

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Much Ado About Mousing

Much Ado About Mousing

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Extract

Extract

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Old Ways

The Old Ways

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Operative

The Operative

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mouse Trouble

Mouse Trouble

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mouse for Sale

Mouse for Sale

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Water Man

The Water Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Million Dollar Cat

The Million Dollar Cat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mice Follies

Mice Follies

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love That Pup

Love That Pup

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Dolittle 2

Dr. Dolittle 2

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little School Mouse

Little School Mouse

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Little Quacker

Little Quacker

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House of Tomorrow

The House of Tomorrow

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Landing Stripling

Landing Stripling

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Just Ducky

Just Ducky

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johann Mouse

Johann Mouse

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jerry's Cousin

Jerry's Cousin

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jerry and the Lion

Jerry and the Lion

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Jerry and the Goldfish

Jerry and the Goldfish

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jerry and Jumbo

Jerry and Jumbo

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
It's Greek to Me-ow!

It's Greek to Me-ow!

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Is There a Doctor in the Mouse?

Is There a Doctor in the Mouse?

1964
×
★★★
Edit this entry  
16
Every Breath You Take

Every Breath You Take

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Mouse

The Invisible Mouse

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry