• One Hour Photo

    One Hour Photo

    ★★★½

    One of the best deceptions of a sociopath. Robin Williams gives one of the best performances of his career. Even though I spoiled myself with the ending by watching it on YouTube several times solely because I loved Williams’ acting so much yet I wasn’t aware that was the ending. I still think it was a great one.

  • From Hell

    From Hell

    ★★½

    Underwhelming, sadly. Johnny Depp & Heather Graham are ok. Ian Holm does some good work in this and helps it make it interesting enough.

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★½

    Has a sweet heart and stunning animation, good movie.

  • Rare Beasts

    Rare Beasts

    ★★½

    Terrific performances from Billie Piper and David Thewlis.

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★★½

    Fun sequel. Helen Mirren, Lucy Liu & Rachel Zegler are good additions.

  • Death Sentence

    Death Sentence

    ★★★★

    This is James Wan’s most underrated/overlooked film. It is brutal, unrelenting, nerve-wrecking & ferocious. Containing a badass one-take parking garage sequence that will have you shaking. Kevin Bacon is unleashed as he puts on revenge show, taking down gangsters one by one. Gritty, dope stuff from Wan.

  • The Veil

    The Veil

    At least Thomas Jane had fun with it but what the heck were Lily Rabe & Jessica Alba thinking? Crappy and this is from the guy who made the underrated Gridiron Gang & directed several music videos for U2.

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★½

    Haven’t seen this in a while. Not among Marty’s best but it’s rock-solid piece of fun with dynamite performances from De Niro (sinister as a villain) & Lewis.

  • Teienu Theater in Kobe Opening Animation

    Teienu Theater in Kobe Opening Animation

    ★★★★

    Liked this, it’s dope!

  • Belle

    Belle

    ★★★

    Amazing story, decent film, wonderful performance from Gugu Mbatha-Raw.

  • A Time to Kill

    A Time to Kill

    ★★★★

    What a loaded cast, I mean talk about all-star packed elite level cast! It’s not A Few Good Men but this was great and still relevant courtroom film. Great performances. McConaughey & Spacey excels.

  • S.O.G.: The Book of Ward

    S.O.G.: The Book of Ward

    ★★★★

    A great doc for a great boxer and human being.