• Need for Speed

  • Pompeii

    ★★★½

  • The Monuments Men

    ★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★★

  • American Hustle

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Captain Phillips

    ★★

  • Labor Day

  • Gravity

    ★★

  • Grown Ups 2

    ½

  • World War Z

    ★½

  • Man of Steel

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • The Bling Ring

    ★½

  • The Great Gatsby

  • 42

    ★★★

  • Oblivion

  • Evil Dead

    ★★★★

  • Trance

    ★★

  • Olympus Has Fallen

  • The Incredible Burt Wonderstone

  • The Call

    ★½

  • 21 & Over

    ½

  • Jack the Giant Slayer

    ★½

  • Dark Skies

    ★★★½

  • Snitch

    ★★

  • Oz the Great and Powerful

    ★★★★

  • Identity Thief

    ★★★★

  • Side Effects

    ★★★

  • A Good Day to Die Hard

    ★★★

  • Warm Bodies

    ★★★

  • Stoker

    ★★★½

  • Mama

    ★★

  • The Last Stand

    ★★½

  • Gangster Squad

    ★★

  • Movie 43

    ★★★★★

  • This Is 40

  • Jack Reacher

  • Zero Dark Thirty

    ★★

  • Les Misérables

    ★½

  • Django Unchained

    ★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Life of Pi

    ★★

  • Cloud Atlas

  • Skyfall

    ★★★

  • Argo

    ★★★

  • Looper

    ★★★★

  • Frankenweenie

    ★★

  • Resident Evil: Retribution

    ★★★★

  • The Lords of Salem

  • Quartet

    ★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★

  • Anna Karenina

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • To the Wonder

    ½

  • The Master

    ★★½

  • Hope Springs

    ★★★½

  • Holy Motors

    ★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★

  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter

    ★★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • Rust and Bone

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★

  • The Iron Lady

    ★½

  • The Best Exotic Marigold Hotel

    ★½

  • Killer Joe

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Bernie

    ★★★★