Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Eternal

Eternal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Labor Day

Labor Day

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
World War Z

World War Z

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Oblivion

Oblivion

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
42

42

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trance

Trance

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
The Call

The Call

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry