michael has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Respect

Respect

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bent

Bent

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flipped

Flipped

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry