michael has logged 36 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry