Sort by

michael has logged 64 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Read prior review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
12
Religulous

Religulous

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
We Believe in Dinosaurs

We Believe in Dinosaurs

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Contact

Contact

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Kedi

Kedi

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Get Real

Get Real

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
11
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adam

Adam

2019
×
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tootsie

Tootsie

1982
×
Read the review Edit this entry  
17
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Read the review Edit this entry