Sort by

Michael C has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Left Behind II: Tribulation Force

Left Behind II: Tribulation Force

2002
×
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parade

Parade

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Trafic

Trafic

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billy Joel: A Matter of Trust - The Bridge to Russia

Billy Joel: A Matter of Trust - The Bridge to Russia

2014
×
Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Billy Joel: Live at Yankee Stadium

Billy Joel: Live at Yankee Stadium

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry