Sort by

michaeldmcclain has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
August Rush

August Rush

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry