Sort by

michaelgonzalez has logged 261 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mater and the Ghostlight

Mater and the Ghostlight

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breathe

Breathe

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Psychology of Dream Analysis

The Psychology of Dream Analysis

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Giver

The Giver

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Break

The Break

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Quay

Quay

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cross Road

Cross Road

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry