Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Careless Crime

Careless Crime

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
Edit this entry  
17
On the Record

On the Record

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Sleepwalker

The Sleepwalker

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Strange Birds

Strange Birds

2017
×
Edit this entry  
14
Pampa Blues

Pampa Blues

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
The Wind

The Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Relic

Relic

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Aren't You Happy?

Aren't You Happy?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eva

Eva

2018
×
★½
Edit this entry  
03
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Edit this entry  
03
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
In a World...

In a World...

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Gift

The Gift

2000
×
★½
Edit this entry  
19
Suicide by Sunlight

Suicide by Sunlight

2019
×
Edit this entry  
19
Wolf and Sheep

Wolf and Sheep

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Angelo

Angelo

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
★★½
Edit this entry  
13
The Summer of Sangaile

The Summer of Sangaile

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cuties

Cuties

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Taste of Apple Seeds

The Taste of Apple Seeds

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Murer: Anatomy of a Trial

Murer: Anatomy of a Trial

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Modest Reception

Modest Reception

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Poll Diaries

The Poll Diaries

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
All Together

All Together

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
Edit this entry