RSS feed for Vanessa

Vanessa has logged 498 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Edit this entry  
27
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★½
Edit this entry  
27
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sissi: The Fateful Years of an Empress

Sissi: The Fateful Years of an Empress

1957
×
★★★
Edit this entry  
26
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★
Edit this entry  
24
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Pettson and Findus: A Little Nuisance, a Great Friendship

Pettson and Findus: A Little Nuisance, a Great Friendship

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Edit this entry  
22
The Good Heart

The Good Heart

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Mojave

Mojave

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★½
Edit this entry  
18
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Rob the Mob

Rob the Mob

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Planet of Dinosaurs

Planet of Dinosaurs

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Victoria

Victoria

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charity

Charity

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
By the Sea

By the Sea

2015
×
Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Criminal Activities

Criminal Activities

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Edit this entry