Vanessa has logged 96 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Excision

Excision

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shield of Straw

Shield of Straw

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Over Your Dead Body

Over Your Dead Body

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
½
Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
26
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★½
Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★
Edit this entry  
23
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Ladder 49

Ladder 49

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Boss

The Boss

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
½
Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
½
Edit this entry  
21
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Dear Wendy

Dear Wendy

2005
×
★½
Edit this entry  
20
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★
Edit this entry  
20
To Kill a Child

To Kill a Child

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
Edit this entry  
17
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry