RSS feed for Vanessa

Vanessa has logged 167 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★½
Edit this entry  
21
Franca: Chaos and Creation

Franca: Chaos and Creation

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Thursday Till Sunday

Thursday Till Sunday

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Nauru 1973

Nauru 1973

2008
×
Edit this entry  
20
Difret

Difret

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Road to Mandalay

The Road to Mandalay

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Edit this entry  
19
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Mansfield 66/67

Mansfield 66/67

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Danse: The Paris Opera Ballet

La Danse: The Paris Opera Ballet

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Time I Saw Richard

The Last Time I Saw Richard

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Edit this entry  
16
Macadam Stories

Macadam Stories

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
15
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
Edit this entry  
15
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Edit this entry  
14
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shinjuku Boys

Shinjuku Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Gaea Girls

Gaea Girls

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Austenland

Austenland

2013
×
★★
Edit this entry  
12
The Tobacconist

The Tobacconist

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
In the Basement

In the Basement

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
House of Z

House of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Useful Life

A Useful Life

2010
×
★½
Edit this entry  
11
Guerrilla: The Taking of Patty Hearst

Guerrilla: The Taking of Patty Hearst

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★½
Edit this entry  
10
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★½
Edit this entry  
10
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Jacquot de Nantes

Jacquot de Nantes

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pity

Pity

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Edit this entry