RSS feed for Vanessa

Vanessa has logged 87 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Hazard

Hazard

2005
×
★★
Edit this entry  
27
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
½
Edit this entry  
27
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
The Lacemaker

The Lacemaker

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Paris Is Us

Paris Is Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Madonnas

Madonnas

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
The Countess

The Countess

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★½
Edit this entry  
21
Franca: Chaos and Creation

Franca: Chaos and Creation

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Thursday Till Sunday

Thursday Till Sunday

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Nauru 1973

Nauru 1973

2008
×
Edit this entry  
20
Difret

Difret

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Road to Mandalay

The Road to Mandalay

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read prior review Edit this entry  
19
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Mansfield 66/67

Mansfield 66/67

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Danse: The Paris Opera Ballet

La Danse: The Paris Opera Ballet

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Time I Saw Richard

The Last Time I Saw Richard

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Edit this entry  
16
Macadam Stories

Macadam Stories

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
15
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
Edit this entry  
15
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Edit this entry  
14
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shinjuku Boys

Shinjuku Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Gaea Girls

Gaea Girls

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Austenland

Austenland

2013
×
★★
Edit this entry