Sort by

vanessa has logged 94 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Abdication

The Abdication

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Edit this entry  
30
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Edit this entry  
28
The Girl King

The Girl King

2015
×
★½
Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Margarita with a Straw

Margarita with a Straw

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★½
Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
23
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mala Mala

Mala Mala

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2019
×
Edit this entry  
18
The Sea

The Sea

2000
×
★★
Edit this entry  
17
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Edit this entry  
17
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
The Judge and the Assassin

The Judge and the Assassin

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Loulou

Loulou

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
One Red Nose Day and a Wedding

One Red Nose Day and a Wedding

2019
×
Edit this entry  
15
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★½
Edit this entry  
15
The Punch Bowl

The Punch Bowl

1944
×
★★
Edit this entry  
15
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wedding Party

The Wedding Party

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★
Edit this entry