RSS feed for Vanessa

Vanessa has logged 426 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★
Edit this entry  
02
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★½
Edit this entry  
02
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★
Edit this entry  
01
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
Edit this entry  
01
Star

Star

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★
Edit this entry  
30
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★
Edit this entry  
29
The Impossible Picture

The Impossible Picture

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Polisse

Polisse

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
Edit this entry  
27
Cello

Cello

2005
×
★★
Edit this entry  
26
How Men Propose

How Men Propose

1913
×
Edit this entry  
26
Madame

Madame

2017
×
Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Outside In

Outside In

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Malice

Malice

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ground Beneath My Feet

The Ground Beneath My Feet

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★
Edit this entry  
16
Rush

Rush

1991
×
★★
Edit this entry  
15
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
Edit this entry  
13
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Anna

Anna

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Lady Beware

Lady Beware

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Original Sin

Original Sin

2001
×
★★
Edit this entry  
11
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★
Edit this entry  
11
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★
Edit this entry  
09
Sidonie

Sidonie

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★
Edit this entry