• Careless Crime

    Careless Crime

    ★★★

    Careless Crime starts with a scene where a theater owner wants to move the seats closer together so he can fit as many people as possible in one screening. The irony of this is not lost on me as I watch the movie in a half empty theater.

    The film pretty much consists of two main storylines: Four arsonists planning to burn down a movie theater and a group of soldiers meeting two girls on a camping trip somewhere in…

  • House of Wax

    House of Wax

    ★★★★

    House of Wax might be the quintessential 2000s horror movie. It combines so many elements that were everywhere back then – remakes, gore, awful music, Paris Hilton – and somehow manages to be good.

    I remember when this movie was first released its main appeal was Paris Hilton being killed – which looking back is pretty fucked up for a lot of reasons that I'm not gonna unpack here because it would take too long. Her death is probably the…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★½

    Knives Out is a fun popcorn movie (hence the high rating) but the more I think about it the more it annoys me how badly written it is. I honestly can't imagine myself enjoying it on a rewatch because once you know the twist there isn't much left. This isn't even about already knowing what happened – there are some episodes of Midsomer Murders I've seen so many times I can quote them – it's just that the rest of…

  • Cats

    Cats

    I was looking forward to this. I expected a garbage fire. I wanted to have fun. What did I get instead? A boring, way too long movie with slightly improved (but still pretty bad) digital fur technology and so many terrible songs. Tom Hooper is probably my least favourite director working today and I'm not even sure if I can blame him except for taking the job in the first place. Because while Cats the movie confused me even more…

  • Frauenarzt Dr. Schäfer

    Frauenarzt Dr. Schäfer

    ★★★★

    Frauenarzt Dr. Schäfer is an extraordinary movie for several reasons. Firstly, it was directed by a woman. There were a lot of women working behind the camera in the first decades of cinema – be it as writers, producers or as in this case as a director – but most of them have been forgotten or their movies have been lost. Louise Kolm-Fleck was one of the first female directors and directed between 50 and 150 movies, most of which…

  • The Goldfinch

    The Goldfinch

    ★★★

    "Maybe sometimes good can come from bad."

    Ansel Elgort's mum was right! All jokes aside, I was surprised how much I enjoyed The Goldfinch considering I don't exactly have a great track record when it comes to adaptations of books I like – and this is my favourite book after all. But then again, maybe it helped that I expected the worst ever since it was announced.

    When I left the cinema I thought this was going to be a…

  • Greta

    Greta

    ★★★★

    I didn't even want to write anything about this because I'm not really in the mood for reviewing movies since I'm already writing uni stuff all day, hence the lack of reviews in the past 2 months (I doubt that's gonna change soon, also because I'm too lazy to go to the cinema most of the time) but Greta made me so happy that I want to shout it from the rooftops but since it's midnight I have to shout…

  • Us

    Us

    ★★★

    The rabbits have escaped their cages and they are not the only ones.

    Here's the thing about Us. On a technical level it's absolutely brilliant and even if my rating isn't very high it's still an absolute pleasure to watch this movie because Peele is just so good at directing horror and there are so many elements from the score to the cinematography that are absolutely perfect. My only real issue with the movie is the script and unfortunately the…

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

    The Rocky Horror Picture Show has been one of my favourite movies for what must be about 14 years now. I've seen it countless times at home – alone, with friends, with my parents – I've seen the musical pretty much every time I could, but I've never seen the movie on the big screen. Not that there weren't any screenings – there were, but they're always during the film festival and by the time I know if I have…

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★

    I pretty much stand by what I said about the movie in my first review except that now that I've seen it again I finally came to the conclusion that I don't like it very much. Vox Lux is not bad enough for me to hate it, it's mostly just frustrating because it touches on so many themes without ever actually making a point.

    Also – and this is probably something that could be easily ignored – I'm not buying…

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★★

    I wish I could stop rewatching Cold War. This was the 4th time I've seen it and I'd probably watch it again tomorrow if there were still screenings somewhere. I actually got my mum to come with me this time because the local film club had a screening, although I was a bit worried that she wouldn't like it because it's not exactly the kind of movie we usually watch together. The movie was about to start and suddenly the…

  • Nocturama

    Nocturama

    ★½

    My main takeaway from Nocturama is that 1) Bonello is definitely not for me and that 2) Willow Smith was ahead of her time when she made Whip My Hair, a misunderstood masterpiece. Other than that I'm having a really hard time to say anything about the movie because there just isn't enough there. I loved the opening for about 10 minutes but then it just kept going on without getting to the point until I lost every bit of…