RSS feed for Vanessa

Vanessa has written 168 reviews for films during 2015.

  • Vampire Academy

    Vampire Academy

    Who would have thought that a movie that begins with Bad Girls by M.I.A. could be that bad.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

    I can't believe I watched a Star Wars movie and I enjoyed it.
    The ♥ is for Poe Dameron and BB-8.

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★½

    "I don't even like Casino Royale" I say as I take my deluxe edition of Casino Royale from the shelf and watch it for what feels like the 10th time. But the truth is, when I watched Casino Royale for the first time I didn't like it at all and until about 2 years ago I only used to watch it ironically... until I watched it one time too often and somehow fell in love with it. And here we…

  • Mojave

    Mojave

    ★½

    Not even Oscar Isaac in a pink speedo could make me rewatch this mess of a movie.

  • Brooklyn

    Brooklyn

    ★★★

    The ending made me cry so much. I really didn't expect it because I found most of the movie rather boring.

  • Planet of Dinosaurs

    Planet of Dinosaurs

    ½

    Considering they're on a dinosaur planet, I expected a lot more dinosaurs tbh.

  • The Girl King

    The Girl King

    ★★½

    I found this rather disappointing. Kristina of Sweden was such a fascinating person but The Girl King doesn't do her any justice. The movie seems rushed and all over the place and the voice-over was misplaced. The highlight of the movie was probably the last scene, which was simply beautiful.

  • Les Misérables

    Les Misérables

    I watched Les Miserables when it first came out and hated it. Now, nearly 3 years later, I gave it another try and I still hate it. The only scene that isn't completely awful is the ending.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★

    "Hello, Katarina. Make anyone cry today?" - "Sadly, no. But it's only 4:30."

    ♥ Kat Stratford ♥

  • Ticky Tacky

    Ticky Tacky

    ★★★★

    "You killed him!" - "You want some nuts?"

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★★★

    It's that time of the year again. It's become some kind of tradition for me to watch Love Actually at least twice before Christmas (and several times during the rest of the year). So I guess it's officially Christmas time now. I should hate Love Actually. There are so many things that I wouldn't forgive any other movie. But for some reason it doesn't bother me how cheesy it is. Love Actually is the ultimate kitsch movie, and that's exactly…

  • Criminal Activities

    Criminal Activities

    ★½

    Watching Michael Pitt's filmography is so frustrating because he was in like 3 good movies. This isn't one of them.