RSS feed for Vanessa

Vanessa has written 26 reviews for films during 2018.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★★

    "Let's go to the other side. The view is better there."

    Definitely a 5 star movie. After watching Cold War for the first time it left me wanting more, because it's so short and because I wanted to spend more time with these characters but upon rewatch I have to say that everything here works so perfectly that adding a few scenes could have only made it worse. Sometimes a few moments are enough to tell a love story that…

  • Asako I & II

    Asako I & II

    ★★★★½

    Asako and Baku's relationship is a lot like the firecrackers that led to their fateful encounter – intense but short lived. Maybe their relationship was always doomed to fail. Maybe they both wanted to make more of a magical moment than it actually was. Maybe fate wasn't enough. Years later Asako meets Ryohei who looks exactly like her vanished boyfriend and again it is fate that brings them together. But this time it isn't just a brief moment and they…

  • Burn the Stage: The Movie

    Burn the Stage: The Movie

    ★★½

    I was never a concert person. Thanks to my back it's pretty much impossible for me to stand for a long time without being in pain and after several bad experiences I decided that concerts weren't for me because even if I enjoyed them to some degree the pain just wasn't worth it. I had accepted that I would probably never go to a concert again but then BTS happened.

    I've been listening to BTS since 2014 but it wasn't…

  • Vox Lux

    Vox Lux

    After everything I heard about Vox Lux I expected that I would either love or hate it and it was pretty much my most anticipated movie of the year but now that I've finally seen it I have absolutely no idea how I feel about it and the more time I spent thinking about the movie the more conflicted I feel.

    First of all I genuinely can't tell if the movie loves or hates pop music because it's so ambivalent.…

  • The Hungry Lion

    The Hungry Lion

    ★★½

    I wish I liked this more than I did – like a lot more. The Hungry Lion makes some very good points, I just don't like the way it makes them. Some of my issues with the movie are about personal preference – like the static shots and the seemingly endless black screens between the scenes made the movie feel so much longer than just under 80 minutes for me but that some other people loved about it – but…

  • 3 Faces

    3 Faces

    ★★★★

    You have no idea how much it annoys me when people dismiss any award an Iranian director – but especially Jafar Panahi – wins as mere political statements, as if the quality of their work alone isn't enough to warrant recognition. Yes, Panahi is not allowed to leave his country, and yes it is briefly mentioned but the movie's focus lies somewhere else.

    Like Panahi's previous movie 3 Faces is heavily influenced by Abbas Kiarostami and while the similarities are…

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    After The Favourite ended I was almost disappointed. It is a very good movie but at the same time many of the things I love about Yorgos Lanthimos' other movies were missing and even though it was very absurd at times it still seemed like it could have gone even further. Not that this is necessarily a bad thing. I think this is what probably makes The Favourite much more accessible than Lanthimos' previous movies, which definitely take some time…

  • River's Edge

    River's Edge

    ★★

    Everything Happens So Much – The Movie
    Honestly, the main reason why River's Edge doesn't work for me at all is that it feels like the writer tried to fit drama that would have been enough for an entire season of Riverdale into two hours. (For the record, this is way less enjoyable than Riverdale because at least the latter doesn't take itself too seriously) There are so many twists and turns, that at some point I didn't care anymore…

  • The Waldheim Waltz

    The Waldheim Waltz

    ★★★★

    Originally this was supposed to be a review of Waldheims Walzer but even though the movie only consists of archival footage from the campaign there is no way not to relate it to a bigger picture and how it ultimately lead up to many of the problems we face today. There are movies that you watch because you want to forget how terrible the world is and then there are movies that make you realise that it has always been…

  • Everybody Knows

    Everybody Knows

    ★★★½

    Yet another movie about a missing girl. Thankfully Everybody Knows is in many ways different from the countless movies with similar themes that Hollywood puts out every year and focuses mostly on the characters' relationships – something that has always been Farhadi's strong suit – instead of caring much about who the kidnappers are.

    Farhadi's choice to spend most of the movie focusing on Penélope Cruz and Javier Bardem's characters is by far the most compelling aspect of the movie.…

  • Hanagatami

    Hanagatami

    ★★★

    By far the most interesting aspect of Hanagatami is how much Obayashi's style changed over the past four decades, if anything it made me more curious about everything he made since House. I'm not going to try to compare the two movies because they have absolutely nothing in common but there were certain aesthetic choices that seemed familiar although they were much more toned down and it's great to see that he stayed true to his unique style for such…

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★

    Every single shot, every outfit, every set oozes opulence and yet there is nothing that comes even close to the wedding scene. When the water flooded the aisle and Araminta Lee appeared in that gown, her legs covered in gold, she didn't just look like a million bucks, she looked like a goddess who descended from heaven. This is going to be one of those moments that we'll be talking about for years to come.

    The central romance is technically…