Highest rated films

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • The Lunchbox

    ★★★★½

  • Class Enemy

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • Manuscripts Don't Burn

    ★★★½

  • Amour

    ★★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★½

  • A Coffee in Berlin

    ★★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Amour

Jan 8

Last Film

A Coffee in Berlin

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
15 films
Action
4 films
Romance
4 films
Adventure
4 films
Sci Fi
3 films
Crime
3 films
Comedy
2 films
Thriller
1 film
Animation
1 film
Family
1 film
USA
13 films
UK
6 films
France
5 films
Germany
4 films
Australia
1 film
Iran
1 film
Slovenia
1 film
Spain
1 film
India
1 film
Austria
1 film
English
16 films
French
4 films
German
3 films
Hindi
1 film
Italian
1 film
Slovene
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Amour
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Kick-Ass 2
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Gravity
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Manuscripts Don't Burn
Average weighted rating:

3.3

Films Vanessa watched in 2013

  • A Coffee in Berlin
  • The Lunchbox
  • Frozen
  • Blue Is the Warmest Color
  • Joe
  • Class Enemy
  • Inside Llewyn Davis
  • Manuscripts Don't Burn
  • Gravity
  • Rush
  • Frances Ha
  • Kick-Ass 2
  • Man of Steel
  • The Great Gatsby
  • Star Trek Into Darkness
  • Spring Breakers
  • Beasts of the Southern Wild
  • Les Misérables
  • Amour

World Map

Highly rated films Vanessa is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Bo Burnham: What.
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more