Michael has logged 133 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Code 8

Code 8

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
12
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Her Name

Her Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hush

Hush

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Was a Little Girl

There Was a Little Girl

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killers

Killers

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry