Sort by

michaels_movies has logged 89 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Mother's Handbook

The Bad Mother's Handbook

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Collector

The Collector

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
One Night in Bangkok

One Night in Bangkok

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Living Dead: Necropolis

Return of the Living Dead: Necropolis

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Braindead

Braindead

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry