Michael has logged 372 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Be Water

Be Water

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tag

Tag

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unborn But Forgotten

Unborn But Forgotten

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Versus

Versus

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Survive and Advance

Survive and Advance

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
From the Drain

From the Drain

1967
×
Read the review Edit this entry  
16
Transfer

Transfer

1966
×
Read the review Edit this entry  
15
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry