Michael has logged 30 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
The Follow

The Follow

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Colors

Colors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry