Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Given

Given

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dig

The Dig

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbie and the Diamond Castle

Barbie and the Diamond Castle

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Anna

Anna

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Waiting for Godot

Waiting for Godot

2001
×
★★
Edit this entry  
14
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry