Sort by

shelly has logged 422 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frantic

Frantic

1988
×
★½
Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Burn

The Big Burn

2015
×
Edit this entry  
26
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Science Of Fasting

The Science Of Fasting

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Song One

Song One

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Joan Baez: How Sweet the Sound

Joan Baez: How Sweet the Sound

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Washingtonia

Washingtonia

2014
×
Edit this entry  
16
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mavis!

Mavis!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Megaplex

Phantom of the Megaplex

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Number 23

The Number 23

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry