Sort by

shelly has logged 34 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roman Polanski: A Film Memoir

Roman Polanski: A Film Memoir

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
★★½
Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★½
Edit this entry  
16
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Experience: Edison

American Experience: Edison

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Music Never Stopped

The Music Never Stopped

2011
×
★★★★
Edit this entry