michelle has logged 54 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Premonition

Premonition

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Troubadours

Troubadours

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bing Crosby: Rediscovered

Bing Crosby: Rediscovered

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of Thin Air

Out of Thin Air

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Process Red

Process Red

1966
×
Read the review Edit this entry  
11
Kitty

Kitty

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Edit this entry  
27
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Family I Had

The Family I Had

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry