• Saltburn

    Saltburn

    ★★★★

    i thought this was tons of fun to watch and look at. everyone in the cast was great. i decided barry keoghan was the actor of his generation in 2017 so its amazing to finally see him in the definitive lead role. he kills that final scene. 
    i don’t think this movie has much to say about class but i don’t think it’s really trying to? or maybe i’m giving it too much benefit of the doubt. but i think…

  • The Thing Called Love

    The Thing Called Love

    ★★★★

    i love this kind of movie! very comforting. sandra bullock was so cute!! great music too

  • The Killer

    The Killer

    ★★★

    a bit underwhelmed by this but i think i might like it more with some time

  • Mistress America

    Mistress America

    ★★★★

    greta gerwig is sooo funny and charming even when shes so irritating

  • Passages

    Passages

    ★★★★

    at first i thought wow this culture sure is different but then i realized he was just a bad man

  • Priscilla

    Priscilla

    ★★★★½

    beautiful and growing in my estimation by the minute. sofia coppola’s style is perfect for this. loved all the music. jacob elordi is so good as a weird mumbly elvis, and cailee spaeney is just incredible!! she creates such depth in such a quiet and reserved character. your heart really breaks for her.

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    i didnt like it but i was absolutely not sober

  • The Visit

    The Visit

    ★★★★

    lotsa fun and surprisingly weird and freaky with some choices! old people are so scary

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★

    i can’t believe they finally got him

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    i’m not fucking leaving!!!!!!

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

    thought about it as i fell asleep then dreamed about it then thought of it as soon as i woke up. wow!

  • The Royal Hotel

    The Royal Hotel

    ★★★★

    really liked how this movie portrayed anxiety and fear, specifically anxiety and fear related to being in a strange place with strange people. the way u are constantly assessing what could be a danger to u, and how big of a role ur individual perception can play (like hearing a loud bang in the distance and making sure what follows is laughter and not screams for help) was super interesting. neat movie!