Sort by

Mike has logged 364 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
PNYC: Portishead - Roseland New York

PNYC: Portishead - Roseland New York

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Old Lady and the Pigeons

The Old Lady and the Pigeons

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry