Sort by

Mike has logged 43 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Danika

Danika

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broken

Broken

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Cradle 2 the Grave

Cradle 2 the Grave

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black

Black

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kevin Hart: I'm a Grown Little Man

Kevin Hart: I'm a Grown Little Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry